
E rovatunk célja, hogy válaszokat adjunk a szabadkőművességről és a Jászi Oszkár Páholyról a leggyakrabban és ismétlődően elhangzó kérdésekre azok számára, akik érdeklődnek a szabadkőművesség iránt, és esetleg csatlakozni is szeretnének páholyunkhoz. Ha valamely kérdéssel kapcsolatosan további, bővebb információt szeretne kapni, úgy kérjük forduljon hozzánk e-mailben. Amint tudunk válaszolunk a feltett kérdésre.
Mi az amit a szabadkőműves mozgalomhoz csatlakozni kívánónak fontos tudnia?
A nagyvilágban tevékenykedő szabadkőműves rendek mivel sem országok fölött átívelő központtal, sem dogmával nem rendelkeznek lényegüket különböző módon határozzák meg. Általában egyetértenek a következőkkel:
- A mai szabadkőművesség az építőművészetből eredő, ennek jelképrendszerét avatási szertartásokon átörökítő, hagyományos és egyetemes rend.
- Célja, hogy „az egység központjává váljék, és eszköz, igaz barátságok kötésére olyan személyek között, kik nélküle örökös távolságban maradtak volna”.
A szabadkőművesség, mint intézmény:
- Független minden politikai, gazdasági, vallási és csoport-hatalomtól.
- Az emberi élet minden vonatkozásával törődik, az Igazság keresésében semmiféle béklyót nem tűr el.
- A szabadkőművesség tagjait, semmiféle hitelv elfogadására, vagy elvetésére nem kötelezi. Szellemiségét, hármas jelszava: „Szabadság, Egyenlőség, Testvériség” fejezi ki.
A szabadkőműves páholy
- nem baráti társaság, bár testvérnek nevezzük és tekintjük egymást
- nem asztal-társaság, bár szeretünk együtt lenni és szabadon beszélgetni
- nem vallás, bár összejöveteleink rítus szerint zajlanak és a páholyt templomnak is nevezhetjük.
- nem politikai párt, bár vélemény- és gondolatszabadságunk teljes, egyénileg akár politikai elkötelezettséget is vállalhatunk, de azt a páholyokban nem vitatjuk egymással.
- nem önképzőkör, bár önmagunkat állandóan csiszoljuk, saját okulásunkra előadásokat tartunk, többek között a társadalmunkat érintő kérdésekről, kultúráról, gazdaságról.
- nem munkaközvetítő vagy érvényesüléshez ugródeszka, bár alapelvünk a szolidaritás, szükség esetén számíthatunk egymásra.
A szabadkőművesség mint intézmény
Az Európai Szabadkőműves konferencia meghatározása szerint:
„Humanista szellemiségű: független minden politikai, gazdasági, vallási és csoport-hatalomtól.”
„Az emberi élet minden vonatkozásával törődik, az igazság keresésében semmiféle béklyót nem tűr el.”
„Emberbaráti: tagjai és minden ember között a kölcsönös felelősséget gyakorolja nemzetiségi, vallási, politikai vagy bármely más megkülönböztetés nélkül.”
„Haladó: tagjai egyénileg és közösen az ember és a társadalom szüntelen jobbításáért tevékenykednek, templomaikban és a nagyvilágban.”
„Humanista: tagjait semmiféle dogma elfogadására nem kötelezi. Szellemiségét hármas jelszava: Szabadság, Egyenlőség, Testvériség fejezi ki.”
„Alapelve a türelem és az emberi jogok egyetemessége: e jogok tiszteletben tartása és elterjesztése vezethet a Békéhez, az Igazsághoz és a Testvériséghez a népek és egyének között.”
(Az Európai Szabadkőműves Konferencia nyilatkozata, 1992).
Jászi Oszkár Szabadkőműves Páholy
A Jászi Oszkár szabadkőműves páholy elsődleges célja a magyar és európai társadalom, a politikai, gazdasági, kulturális folyamatok vizsgálata és feldolgozása.
A szabadkőműves elvek tiltják a hétköznapi pártpolitikára vonatkozó megjegyzéseket, de lehetőségünk van a társadalmat érdeklő általános vagy egyedi kérdésekről nyilatkozni, véleményünket a közvélemény elé tárni. Hiszünk abban, hogy hasznosak lehetünk egy-egy társadalmi probléma megoldásában.
A Jászi Oszkár Szabadkőműves Páholy szívesen lát soraiban a fenti elvekkel egyetértő és cselekedni kívánó „szabad és jó erkölcsű” férfiakat.
Amennyiben csatlakozni szeretne Páholyunkhoz, úgy kérjük kattintson ide és e-mailben írja meg nekünk elérhetőségét. Felvesszük Önnel a kapcsolatot.